Blog > Komentarze do wpisu

Mikrobiologiczne zagrożenie

Witajcie kochani Wąchacze! Doszły nas słuchy że od pewnego czasu poza wyziewami chemicznymi z wysypiska możemy jeszcze oddychać i filtrować przez siebie pokaźne ilości zarodników grzybów patogenicznych. Na jednym z forów internetowych znaleźliśmy prace niemieckich naukowców ze Stuttgartu. Badali oni zawartość zarodników grzybów występujących w różnych częściach wysypisk i składowisk odpadów komunalnych oraz zakładów przetwarzających odpady. Prace były prowadzone w celu ochrony pracowników tych miejsc. Badania wykazały że najmniej bo 27 zarodników/ m3 powietrza występuje w sortowni. W spalarni 386 szt., na składowisku takim jakie było u nas przez ostatnie kilkadziesiąt lat 376 szt, a w kompostowni 25 261 szt na m3 powietrza . Czyli 67 razy więcej , ujmując procentowo 6700% więcej .

Wśród nich jest grzyb o nazwie Arpergullus Fumigatus , którego jest ok 30% wszystkich zarodników i który posiada udowodnione działanie alergogenne i chorobotwórcze . Pozostałą masę tworzą inne również uznane za szkodliwe zarodniki grzybów . Praktycznie we wszystkich przebadanych zakładach szczególnie w kompostowniach wykryte wartości zarodników grzybów , tworzą zagrożenie zdrowotne dla pracujących tam osób i otoczenia sąsiadującego z zakładem . W pracy naukowej zwrócono uwagę na zagrożenia zdrowotne takie jak : alergie, choroby grzybicze zewnętrze i wewnętrzne , zatrucia spowodowane toksycznym działaniem grzybów oraz wystąpienie syndromy ODTS (sytuacja ciągłego narażenia na kontakt z zarodnikami grzybów i bakteriami) . Przy wietrznej pogodzie zarodniki grzybów roznoszone będą po okolicy i wdychane przez ich mieszkańców.

Ryzyko zdrowotne ponoszone przez pracujące tam osoby jest wysokie.

W związku z powyższym należy zadać słuszne pytanie czy nasza super nowoczesna kompostownia posiada odpowiednią filtrację , która jest w stanie przechwycić z unoszącego się z niej gazu fermentacyjnego zarodniki grzybów oraz bakterie .

Zaniepokojeni tymi informacjami zadajemy pytania osobom zarządzającym ZGO, Prezydentowi Miasta , Senepidowi , WIOS

czy powietrze którym oddychają mieszkańcy okolicznych dzielnic do których dociera regularnie odór ze śmietnika (czasem i w promieniu 6 km od śmietnika ) czy jest bezpieczne dla ich zdrowia i czy zawiera zarodniki grzybów patogenicznych i bakterie .

Jakie filtry posiada nasza kompostownia , ich typ oraz wydajność (sposób przechwytywania organizmów patogenicznych )

Pytania te podyktowane są niepokojem , że jeżeli dociera do nas regularnie smród z kompostowni , to najprawdopodobniej wraz z nim docierają organizmy patogeniczne .

Świadczą o tym liczne sygnały chorobowe mieszkańców takie jak nieoczekiwane biegunki,bóle zawroty głowy , niekończące się infekcje

Dlatego polecamy :

Nie wypuszczać dzieci na pole gdy śmierdzi,

Nie wywieszać prania do suszenia w czasie smrodu

Dobrze myć owoce i warzywa z własnych ogródków

Doszczelnić okna

.....

W sumie to najlepiej się wyprowadzić !!!

Tylko kto kupi dom nawet za bezcen w takim terenie !!!

 

 

I pisać wiele interwencji do osób instytucji które są za ten stan rzeczy odpowiedzialne .

Wesprzeć i propagować stronę na facebooku www.facebook.com/smrodekbielsko (w grupie siła)

itp. itd.

 

Link do pracy badawczej uniwersytetu w Stuttgarcie :

http://elib.uni-stuttgart.de/opus/volltexte/2012/7578/pdf/eng2.pdf

niedziela, 08 września 2013, anangana

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: leszcz, *.internetdsl.tpnet.pl
2013/09/09 10:57:23
Jeżeli to prawda ,to ten smród staje się niebezpieczny...